Jak kupować

Każdy zakup – niezależnie od rodzaju – warto najpierw dobrze przemyśleć. Podobnie jest z domkami holenderskimi, tym bardziej, że koszt ich dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a więc nie są to małe pieniądze. Zanim zdecydujemy się na zakup takiego domku powinniśmy zrobić mały rekonesans np. internetowy i dowiedzieć się, gdzie kupić tanio a dobrze, a także co to słowo „dobrze” oznacza.

Nowy, czy używany?
Jest to jedno z podstawowych pytań, na które powinniśmy umieć odpowiedzieć jeśli nie od razu, to po dokładniejszym zapoznaniu się z tematem. Osobom zamożniejszym, jak i tym, które w mniejszym stopniu interesują się tematem, a chcą mieć domek polecałbym bardziej wersję zakupu domku nowego. Zyskujemy większą pewność, że domek nie posiada „ukrytych” wad (w tym wypadku oczywiście nie powinien posiadać jakichkolwiek wad, niemniej niestety każdemu zakupowi – nie tylko związanemu z domkami holenderskimi – towarzyszy obawa, że ów zakup jest niekompletny, bądź wadliwy). W grę wchodzi także oczywiście gwarancja, a także nie rzadko dowóz wliczony w cenę. Transport jest dość istotną kwestią i ma wpływ na cenę, stąd warto się upewnić czy dowóz będzie gratis, czy należy uiścić pewną opłatę.

Decydując się na zakup domku używanego powinniśmy więcej czasu poświęcić na zebranie informacji dotyczących samej budowy domku i jego eksploatacji. Nie powinniśmy działać pochopnie, gdyż wydając dwadzieścia, czy trzydzieści tysięcy złotych na taki domek, staje się on naszą inwestycją, ale przede wszystkim planowanym miejscem wypoczynku. Dobrze jest przy dokonywaniu transakcji, przy spotkaniach z potencjalnymi właścicielami od których chcielibyśmy odkupić domek, pojawić się z osobą, która posiada pewne doświadczenia i wie na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby zakup był przemyślany i z naszego punktu widzenia pozbawiony nieprzyjemnych niespodzianek.

Na co zwracać uwagę?
Na wszystko (zwłaszcza przy zakupie domku używanego). Lepiej, żeby omówić że sprzedającym wszystkie kwestie, niż potem po opłaceniu zakupu niepotrzebnie się martwić. Domek oczywiście nie musi posiadać wad, niemniej jak wspomniałem na początku, powinien być to zakup przemyślany ze względu na koszt i późniejszy nasz komfort.

Powinniśmy dokładnie obejrzeć domek zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Powinniśmy sprawdzić podwozie, ramę czy nie jest skorodowana, czy nie ma pęknięć, zgnilizny (naturalnie przy zakupie domku używanego), czy zawilgocenia (dobrze jest sprawdzić wewnętrzne narożniki). Jeśli jest taka możliwość sprawdźmy dach domku, czy brak jest szczelin, pęknięć (komin) przez które w trakcie deszczu woda mogłaby się przedostawać do środka.

Oglądając domek w środku zwróćmy uwagę na ściany i sufit. Powinny być czyste i gładkie, pozbawione pęknięć, zacieków (grzybów!). Wszelka instalacja (gazowa, elektryczna, kanalizacyjna) powinna zostać przetestowana.

Jeśli zamierzamy mieszkać w domku także w chłodniejsze okresy roku, powinniśmy zadbać o dodatkowe ocieplenie, gdyż standardowa elewacja domku nie pozwoli nam na przyjemne pomieszkiwanie przy przymrozkach.

Kupując domek powinniśmy zadbać, by otrzymać paragon fiskalny bądź inny dowód zakupu.